
Тире, дефіс та мінус
Можливо, для когось це буде новиною, та в українському правописі мають місце три типи горизонтальних рисок. Усі вони різні й по-різному використовуються. Розгляньмо кожну з них.
Тире (фр. tiret, від tirer — тягнути, витягувати) запозичено з французької типографської термінології. Найчастіше використовується:
- на місці пропущених членів речення (Все найкраще — дітям);
- для позначення прямої мови (— Що ж я зроблю? — усміхнулась вона);
- в значенні «від — до» (потяг Київ — Жмеринка).
Та ще у багатьох випадках, згідно правил української мови.
Дефіс (нім. divis — з’єднувальний знак, знак ділення), похідне з латинського divisio — ділення, розділення. Використання знаку дефіс (-):
- назви відтінків кольорів (яскраво-червоний, блідо-рожевий);
- прислівники з приставкою по- (по-перше, по-людськи);
- подвійні прізвища (Склодовська-Кюрі).
Правила, що регламентують використання дефісу доволі складні та містять багато винятків, тому інколи слід зазирати у словник.
Мінус (лат. minus — менше) — математичний символ у вигляді горизонтальної риски (−), що використовується у формулах для позначення математичних дій.
Знаки мінус (−) та дефіс (-) — абсолютно різні знаки. Знак мінусу має ширину цифри і знаку плюс (+) та вирівняний по висоті великих знаків, якими, зрештою, цифри і є. Порівняйте:
2+2−2=2 — правильно
2+2-2=2 — неправильно
Знак дефіс вирівняно по висоті малих букв, так як серед великих зустрічається вкрай рідко (порівняйте: «ПО-ПЕРШЕ» та «по-перше»).
Для порівняння, знаки тире, мінус та дефіс, відповідно: « — − – ».
Чому ж так часто на сайтах, особливо сайтах початківців, не існує різниці між цими символами?
Мабуть тому, що лише дефіс доступний без будь-яких зусиль. Є відповідна клавіша на клавіатурі. Для всіх інших символів треба набирати спеціальні веб-коди або копіювати їх з інших джерел. Та ми ж з вами труднощів не боїмося, тому будемо використовувати усе багатство символів.
Див. також:
«Український правопис». Тире
«Ководство». Тире, минус и дефис, или Черты русской типографики
Вам буде цікаво:
Коментарів вже 8 до “Тире, дефіс та мінус”
Додати коментар (+)-
-
Ох, ця тема — як граблі на які всі наступають безперестанку. А лізти і десь шукати те тире дійсно незручно.
-
В Лєбєдєва написано: “В интервале значений или диапазоне (поезд Москва—Санкт-Петербург) тире пробелами не отбивается”. У вас у прикладі “потяг Київ — Жмеринка” у аналогічній ситуації використані пробіли.
Досліджували це питання?
-
Шановний тезко, щиро вдячні, що так коротко, але зрозуміло подав про написання (в т. ч. і на комп‘ютері) дефісу, знаку мінусу і тире. Для чайників це конче потрібно почитати і надалі користуватись. Сподіваюсь, що так і буде. Шануймо нашу рідну українську мову!
є чудова розкладка клавіатури Ukrainian Unicode http://dict.linux.org.ua/other/ua_layout_uni.html
можна набирати і тире, і мінус, і дефіс, а ще купу знаків, в тому числі знак гривні ₴ :)